Slovenský pútnik v Ríme

Informácie pre Slovákov, ktorí prichádzajú na púť do Večného Mesta

Čo sa týka cestovania z letiska Ciampino, kam lieta Ryanair z Bratislavy: do centra Ríma sa dostanete autobusom, ktorý stojí naľavo pri východe z letiskovej haly a ide na stanicu Termini. Cesta trvá asi 45 minút. Lístok si kúpite u vodiča, stojí okolo 4 euro plus batožina. Odchody autobusu sú z leta 2012.

Druhá možnosť je cestovať do centra kombináciou autobusu a metra: autobus z Ciampina na stanicu metra Anagnina vzdialenú 15 minút od letiska, stojí hneď vedľa toho, ktorý chodí na Termini. Cena lístka je 1,20 euro, kupuje sa u vodiča. Odchody autobusu sú z leta 2012. Z Anagniny možno metrom pokračovať do centra. Cena jednorázového lístka ATAC na metro je 1,50 euro, kupuje sa v automate pred turniketmi pri vstupe do metra.

Lístky na mestskú hromadnú dopravu v Ríme

Ohľadom cestovania po Ríme: je výhodné kúpiť si lístok ATAC, ktorý platí na autobusy hromadnej dopravy, na metro, na električky i na miestne vlaky: ako už bolo spomenuté, jednorázový je za 1,50 euro. Celodenný stojí 6 euro, trojdňový 16 euro a týždňový 24 euro. Kúpiť sa dajú v automatoch ATAC, v miestnych baroch alebo takmer v každom novinovom stánku: v stánkoch niekedy nemajú viacdňové - v takom prípade treba zájsť k automatu na ktorejkoľvek stanici metra alebo do väčšieho baru.

Viacdňové lístky stačí označiť prvý raz, netreba ich označovať pri každom nastúpení. Pri vstupe do metra ich však budete musieť zakaždým vsunúť do turniketu. Pozor na to, že viacdňové lístky neplatia na dni v zmysle 24 hodín, ale iba do polnoci od prvého označenia. Čiže ak lístok označíte o desiatej večer, prvý deň jeho platnosti vyčerpáte už o dve hodiny. Na viacdňové lístky treba napísať aj meno, lebo revízori bývajú neúprosní a pokuty sú veľmi vysoké. Autobusy MHD premávajú do polnoci, metro má dve línie (A a B), ktoré neraz zatvárajú skôr kvôli stavebným prácam: je dobré si všimnúť, dokedy ktorá premáva. Okrem linkových spojov existujú v Ríme aj turistické vyhliadkové autobusy. Na tieto si však treba kúpiť osobitný lístok.